NRF 2023 RETAIL’S BIG SHOW Come and join our Booth #762 in StartUp Zone at NRF 2023 New York View More

article_background

Back

[CZ] Dost bylo mrtvých zásob. Český startup Ydistri získal na jejich řešení přes 60 milionů

S problémem takzvaného deadstocku, tedy nevyužitých skladových zásob, se v retailu potýká asi každý prodejce – obzvlášť v nejistých pandemických časech, které zamíchaly s trendem posledních let nedržet na skladu víc, než je nezbytně nutné.

Tlak distributorů na prodej velkých balení navíc nutí prodejce nakoupit třeba deset kusů dané položky, přestože by reálně poptávali jen tři. To bohužel často vede k tomu, že určité položky na prodejně leží měsíce i roky. Zatímco mrtvé zásoby snadno vznikají, mnohem hůř se řeší. Nejčastější cestou, jak se jich zbavit, je zboží prodat s velkou slevou. Ty mnohdy dosahují až devadesáti procent. Takové řešení se obchodníkovi pochopitelně vůbec nevyplácí.

Problematiku deadstocku díky svým letitým zkušenostem s projekty v oblasti dodavatelského řetězce důkladně poznali Roland Džogan a Lukáš Eštvanc. Dovedla je k vývoji automatizovaného nástroje pod hlavičkou startupu Ydistri. Ten dokáže finanční ztráty eliminovat pečlivou analýzou skladových zásob a důmyslným prediktivním modelům, které deadstock rozpoznají a následně redistribuují na místo, kde má větší potenciál k prodeji.

Podle zakladatelů jde o logické řešení, které ve světě dosud chybělo – a stejného názoru jsou i investoři. Zahraničního potenciálu Ydistri si všimli ti z Čech i zahraničí a do dalšího rozvoje se rozhodli poslat celkem 2,5 milionu eur, tedy přes šedesát milionů korun.

Picture_1

Startup se stal jednak nejnovějším přírůstkem venture studia V-Sharp Alpha Michala Menšíka, stojícího za kurýrní službou DoDo, a Zdeňka Šoustala, spolumajitele skupiny Accolade. Další peníze poskytl tuzemský fond Nation 1 Marka Moravce, švýcarská investiční společnost Falco Capital, za kterou stojí bývalý CEO General Electric International, a maďarský podnikatel, investor a exmanažer Yahoo Marton Szoke. Peníze chtějí zakladatelé Ydistri využít primárně k další expanzi svého produktu s globálním potenciálem a škálování služeb na zahraničních trzích. Firma už teď z většiny působí mimo Českou republiku: na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Německu nebo Itálii, ale značná část jejích aktivit se týká už i Jižní Ameriky.

Služba má největší potenciál v oblastech lékárenského zboží, parfumerií, drogerií nebo elektroniky

Většina týmu Ydistri i oba zakladatelé se dříve věnovali implementaci objednávkových systémů, jejichž úkolem je predikovat správné množství objednaného zboží, aby k mrtvým zásobám docházelo co možná nejméně. „Ydistri navíc dokáže cílovou prodejnu vybrat i s ohledem na to, aby se do ní dal zaslat co největší balík zboží vhodného k redistribuci, takže logistické náklady se rozloží a díky dražším položkám se vyplatí redistribuovat i ty levnější,“ dodává Rendl.

Prague – Czech Republic

  • Europe
    • Zurich, CH
    • Frankfurt, DE
  • North America
    • Salt Lake City, US
background_contact

© 2022 YDISTRI, SE. Boudníkova 2506/3180 00, Prague 8, Czech Republic. All rights reserved.

  • microsoft_gold_partner